Od marca 2013 roku rusza nowy, innowacyjny program edukacyjny zatytułowany „Trzeźwy umysł”. Realizacja zadania publicznego jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków miasta Płock.
„Trzeźwy umysł” to program edukacyjny skierowany do uczniów klas II i III szkół średnich z terenu miasta Płocka. Tematem programu jest percepcja i postrzeganie rzeczywistości pod wpływem alkoholu przez kierujących. Program edukacyjny zaproponowany w ramach zadania publicznego przewiduje serię 32 spotkań w ciągu roku szkolnego. W trakcie spotkania psycholog transportu przekaże wiedzę na temat wpływu spożycia alkoholu i środków odurzających na percepcję i postrzeganie rzeczywistości. Przekaże również cenne wskazówki, jak należy zareagować, co zrobić, gdy za kierownicę wsiada osoba pod wpływem alkoholu (kolega, rodzic, itd.). Młodzież uczestnicząca w projekcie będzie miała możliwość sprawdzić, jak widzi otoczenie osoba pod wpływem alkoholu (alkogogle) i jak wtedy zachowuje się człowiek za kierownicą. W tym celu specjalista ds. ruchu drogowego zaprezentuje alkogole: model A dzienny (zakres 0,4-0,6 promila), model B dzienny (zakres 0,8-1,5 promila), model C nocny (zakres 0,6-0,8 promila), model D nocny (zakres 1,0-1,7 promila). Młodzież zapozna się również z działaniem alkomatu.
W zadaniu publicznym „Trzeźwy umysł” weźmie również udział przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Płocku – sierżant Marta Lewandowska, która przedstawi m. in. najnowsze statystyki wypadków powodowanych przez osoby pod wpływem alkoholu, a także konsekwencje prawne takich działań.
Bliższych informacji na temat zadania publicznego udziela koordynator: Iwona Wójcik (tel. 607427720).