Mały uczestnik ruchu drogowego

 

Plakat_A3-maĹ‚y_uczestnikPoczątek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć maluchom, jak powinni zachować się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do przedszkola lub szkoły. Dzieci nadal stanowią zbyt dużą grupę wśród ofiar wypadków drogowych. Mimo, że – w porównaniu z latami ubiegłymi – zmniejsza się liczba wypadków drogowych z udziałem najmłodszych, statystyki te nadal porażają. Obrazowo można powiedzieć, że w ciągu jednego roku, na skutek nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego i ignorowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, „kilka szkolnych klas znika z powierzchni ziemi”. Konieczne jest zatem wypracowywanie prawidłowych postaw już wśród najmłodszych. Stąd pomysł na kampanię społeczną pt. „Mały uczestnik ruchu drogowego”. Jej celem jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów w ich drodze do przedszkola i szkoły.
„Mały uczestnik ruchu drogowego”, przez zabawę i interakcję, ma wyrabiać nawyk bezpiecznego zachowania dzieci na drodze. Dziecko poznaje zasady ruchu drogowego, które obowiązują go jako pieszego, rowerzystę, a także jako pasażera.
Kampania „Mały uczestnik ruchu drogowego” nie poucza, ale w ciekawy sposób angażuje dzieci i przez zabawę pobudza do myślenia. Dziecko poznaje zasady bezpiecznego zachowania na drodze, odpowiadając na zadane przez specjalistę ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz animatora pytania. Odpowiedzi skonstruowane są w dowcipny sposób, dzięki czemu najmłodsi nie tylko uczą się, ale także fantastycznie bawią.
W ramach kampanii przewiduje się organizację: 3 spotkań z dziećmi przedszkolnymi i 2 spotkań z dziećmi szkolnymi. Do udziału w kampanii włączy się Komenda Miejska Policji w Płocku ze swym programem profilaktycznym promującym bezpieczną drogę do szkoły.
W celu przeprowadzenia zadania zostaną zakupione materiały promujące bezpieczeństwo ruchu drogowego (odblaski, breloczki, smycze), a także nagrody w konkursach (dyplomy, zestawy bezpiecznego rowerzysty, czapki odblaskowe) W każdej szkole i przedszkolu, gdzie odbędą się spotkania rozwieszone zostaną plakaty kampanii, które każdego dnia przypominać będą najmłodszym o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Plakaty dotrą również do przychodni rejonowych oraz do wybranych gabinetów pediatrycznych.

Grupa adresatów zadania publicznego „Mały uczestnik ruchu drogowego” to dzieci uczęszczające do 2 szkół podstawowych i 3 przedszkoli na terenie miasta Płocka.