Skip to content
Menu
Fundacja Feniks
  • O nas
    • Statut
    • Media o nas
  • Kontakt
  • W realizacji
  • Zrealizowane
Fundacja Feniks

Mila bez promila – o projekcie

Napisano dnia 16 sierpnia, 201716 sierpnia, 2017

„Mila bez promila” to program edukacyjny skierowany przede wszystkim do młodzieży. Problem nieświadomej nietrzeźwości dotyczy wszystkich kierowców, jednak wśród młodych jest on szczególnie widoczny. Dzieje się tak, ponieważ młodzi kierowcy częściej niż inni akceptują i podejmują wysokie ryzyko związane z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, często wręcz poszukują zagrożenia. Wynika to z chęci współzawodnictwa, pokazania się, poszukiwania wrażeń, imponowania rówieśnikom.

Program edukacyjny „Mila bez promila” skierowany będzie do trzech grup uczestników: uczniów gimnazjów z terenu województwa mazowieckiego, uczestników kursów prawa jazdy kat. B z województwa mazowieckiego, członków organizacji pozarządowych z terenu województwa mazowieckiego.

W trakcie spotkań socjolog przekaże wiedzę na temat wpływu spożycia alkoholu i środków odurzających na percepcję i postrzeganie rzeczywistości. Przekaże również cenne wskazówki, jak należy zareagować, co zrobić, gdy za kierownicę wsiada osoba pod wpływem alkoholu (kolega, rodzic, itd.) W tej części spotkania uczestnicy poznają historie osób, które  pod wpływem alkoholu spowodowały wypadek drogowy. Kamil, Sławek, Justyna, Krystian, Karol ze szczegółami opowiedzieli o przyczynach, przebiegu i konsekwencjach poruszania się pojazdami mechanicznymi po spożyciu alkoholu. W ramach Inicjatywy Lokalnej powstał z tych opowiadań audiobook, z którego osoba prowadząca skorzysta podczas spotkania.

W drugiej części spotkania specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego przekaże uczestnikom informacje na temat liczby wypadków powodowanych przez osoby pod wpływem alkoholu. Zaprezentowana również zostanie prezentacja multimedialna – „Pijany kierowca. Eksperyment”. Młodzież uczestnicząca w zadaniu publicznym będzie miała możliwość sprawdzić, jak widzi otoczenie osoba pod wpływem alkoholu (alkogogle) i jak wtedy zachowuje się człowiek za kierownicą. Alkogogle pozwolą poznać upośledzenie zmysłów występujących po spożyciu alkoholu: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. Do tego celu posłużą alkogole: model A dzienny (zakres 0,4-0,6 promila), model B dzienny (zakres 0,8-1,5 promila), model C nocny (zakres 0,6-0,8 promila), model D nocny (zakres 1,0-1,7 promila).

Pomagamy w organizacji opieki prawnej i medycznej poszkodowanym. Pomagamy dzieci krzywdzone i ich rodziny. Wspieramy wszelkie formy pomocy i inicjatyw zmierzających do zapobiegania i przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci, jego skutkom oraz inne działania na rzecz ochrony praw dziecka.

Angażujemy się w działania na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z Internetem oraz prowadzimy profilaktyczną działalność w zakresie bezpieczeństwa osób nad wodą.

Ważnym aspektem naszych działań jest też pomoc świadczona na rzecz osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i wykluczonych społecznie. Działamy na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

  • O nas
    • Statut
    • Media o nas
  • Kontakt
  • W realizacji
  • Zrealizowane

Partnerzy

©2022 Fundacja Feniks | Powered by SuperbThemes & WordPress